DDR5 ve DDR4 Bellek Fiyatları Birbirine Yaklaşıyor

DRAMeXchange‘in bir raporuna göre DDR4 ve DDR5 belleklerin arasındaki fiyat farkı kısa süre içinde daralacak. Bilgisayara olan talebin yavaşlaması, bellek fiyatlarının düşmesi ve DDR5 RAM üretiminin artmasıyla birlikte yeni teknolojilere ulaşmak daha kolay hale gelecek.

DRAM (dinamik rastgele erişim belleği) fiyatları arz fazlası nedeniyle bir süredir düşüş eğilimindeydi. Nisan-Haziran diliminde PC üreticileri ve perakendeciler satın alımlarını düşürdükçe fiyatlar daha keskin bir şekilde düşmeye başladı. Ayrıca birçok şirket, jeopolitik ve makroekonomik sorunlar nedeniyle PC’lere yönelik talebin zayıflamasını bekliyor.

DDR5 belleklerin DDR4’e göre daha fazla ucuzladığını belirtmekte fayda var. Temmuz ayının ikinci yarısında 8 GB DDR5 modüllerinin sözleşme fiyatı önceki döneme göre %18,75 (ortalama 32,5 dolar) düşerken, 8 GB DDR4 belleklerin sözleşme fiyatı %13,19 (ortalama 25 dolar) oranında düşüş gösterdi.

Öte yandan DDR5 belleklerin üretim miktarı artmaya devam ediyor. Satışların da artmasıyla birlikte rekabet kızışıyor ve bu durumda fiyatlar düşme eğilimi gösteriyor. Aslında RAM üreticileri arasındaki rekabet, bazı çift kanallı 32 GB DDR4 ve DDR5 kitleri arasındaki farkı şimdiden %16’ya indirdi. 13. Nesil ve Ryzen 7000 serisi işlemciler yaklaşıyor. Görünen o ki önümüzdeki aylarda DDR5 belleklere erişmek daha mümkün olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.