Cüneyt Arkın Altın Koza’da mükafatı reddetmişti: Yılmaz Güney’in hakkıydı

Sinemanın usta ismi Cüneyt Arkın, konutunda rahatsızlanmasının akabinde kaldırıldığı hastanede 85 yaşında hayatını kaybetti.

YILMAZ GÜNEY SİYASİ BASKILARLA UĞRAŞ EDERKEN…

1972 yılında düzenlenen 4. Altın Koza Sinema Festivali’nde, heyetin birinci oylamasında Yılmaz Güney’in “Baba” sineması En Düzgün Sinema, Yılmaz Güney ise En Yeterli Erkek Oyuncu seçilmişti. Lakin Adana Büyükşehir Belediye Lideri’nin duruma itirazı sonrası tekrar toplanan heyet, birinci oylamada ikinci olan Yılmaz Duru’nun “Kara Doğan” sinemasını En Yeterli Sinema, “Yaralı Kurt” sinemasındaki performansıyla da Cüneyt Arkın’ı da En Uygun Erkek Oyuncu seçtiğini belirtti. Cüneyt Arkın ise mükafatı reddetti.

‘O ÖDÜL YILMAZ’IN HAKKIYDI’

NTV’de “Yüz Yüze”de Simge Fıstıkoğlu‘na konuk olan Cüneyt Arkın, mükafatı neden reddettiğini açıklamıştı.

Arkın, “O ödül Yılmaz’ın hakkıydı. Artık Yılmaz bunu bilirken, aklı başında herkes bunu bilirken, o ödül bana yakışır mıydı? Yakışmazdı. Ben bütün sinemalarımda kahramanları canlandırdım.

Haksızlığa karşı geldim. Kendime daima şunu sordum. Hayatta da bu türlü miyim? Sinemalarda kahraman olmak, adil olmak, berbatın karşısında olmak çok kolay fakat hayatta olabiliyor musun? Ben daima o hesabı yapmışımdır. O ödül, resmen Yılmaz’ın hakkıydı. Yılmaz Güney çok değerli bir insandı. Çok değerli bir sinema adamıydı. Hak ettiği prestiji ona halk iade etti. Türkiye’de halk, sanatkara gerçek bedelini her vakit vermiştir” sözlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.