Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus önder Putin ortasında kritik görüşme: Masada tahıl koridoru var

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler tarafından temmuz ayında İstanbul’da varılan tahıl koridoru muahedesinin şu ana kadar gayesine uygun kıtlık çeken ülkelere yardım için kullanılmadığını lisana getiren Rusya Başkanı Putin’in 15-16 Eylül’de Özbekistan’da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Doruğu’nda bir ortaya geleceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ne üzere talepleri olacağı şekillenmeye başladı.

TÜRKİYE’YE ÖVGÜ

Önceki gün Moskova’da Rusya Güvenlik Kurulu’nu toplayarak Ukrayna savaşının gidişatının yanı sıra ‘tahıl koridoru’ problemini de kurmaylarıyla masaya yatıran Putin birkaç unsurdan oluşan beklentilerini sıraladı. ‘Tahıl koridoru’ mutabakatında baş müzakereci rolündeki Türkiye’nin eforlarını bir defa daha öven Rusya önderi, 87 gemiyle 2 milyon ton tahılın Ukrayna’dan çıktığını lakin bunların yalnızca 60 bin tonunun sahiden gereksinim duyan Asya ve Afrika ülkelerine ulaştığını söyledi.

‘BATI ENGELLİYOR’

Temmuz mutabakatında yer almasına karşın Rus tahılının pazara erişiminin Batılı ülkeler tarafından engellendiğini öne süren Putin, ‘Rusya’dan yük alan gemilerin limanlara yanaşması yasaklanıyor, sigorta şirketleri tahıl yükünü sigortalamıyor. Böylelikle Rus tahılı piyasaya çıkamıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu mevzuyu detaylı biçimde ele alacağız. Rusya yıl sonun kadar nitekim kıtlık ve açlık çeken ülkelere 30 milyon ton tahıl ulaştırmak istiyor’ diye konuştu.

‘YOKSA KITLIK OLUR’

Putin, ‘Bu yıl Rusya’daki tahıl rekoltesi çok yeterli. Fakat tarım bölümünün elindeki tahılı dünya piyasalarına çıkaramaması durumunda önümüzdeki yıl için grup biçmesi imkansız hale gelecek. Hasebiyle 2023 yılında tekrar bu günlerde dünya gerçek kıtlıkla karşılaşacak’ tabirlerini kullandı. Tahılla ilgili Putin’in sıraladığı bu iki kıymetli husus, Erdoğan’dan Rus tahılının dünyaya açılması için yardım isteyeceği, aksi takdirde Rusya’nın ‘Tahıl koridoru’ mutabakatını revize ederek durdurma adımı atabileceği biçiminde yorumlandı.

GÜBRE DE KRİTİK BAŞLIK

Şanghay doruğunda Rusya’nın ürettiği gübre konusu da gündeme gelecek. Tahıl üzere Rus gübresinin de engellendiğini lisana getiren Putin, ‘Batı’nın bize uyguladığı yasadışı yaptırımlar yüzünden yüzbinlerce ton Rus yapay gübresi Avrupa limanlarında bekliyor. Biz karşılığında para almaksızın yaklaşık 2 milyon ton gübreyi nitekim muhtaçlığı olan ülkelere hibe olarak vermeye hazırız’ dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.