Cizre’de sıcaklık 47 dereceyi aştı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta sıcak hava tesirli oluyor, Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün sıcaklık 47,4 derece ölçüldü.

Güneydoğu’da yazın başlamasıyla 40 derecenin altında seyreden sıcaklık temmuz ayının sonu, ağustos ayının başında 5-6 derece yükseldi.

Bölgede 5 Ağustos’ta en yüksek sıcaklıklar, Diyarbakır’ın Sur ve Bismil ilçelerinde 44,1, Batman’ın Gercüş ilçesinde 46,3, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 46,1, Cizre ilçesinde 47,4, Siirt’in Kurtalan ilçesinde 45,7, Mardin’in Dargeçit ilçesinde 45,4, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 43,6 olarak ölçüldü.

Bölgede bugün de sıcak hava tesirli oluyor. Hissedilen sıcaklığın daha da yüksek olduğu vilayet ve ilçelerde vatandaşlar, 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya itina gösteriyor.

SICAK, ÖMRÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde de vatandaşlar kavurucu sıcakla çaba ediyor. Kızıltepe’de vatandaşlar gölgelik alan, park ve bahçelerde vakit geçirerek serinlemeye çalışıyor.

Bazı çocuklar ve gençler başlarına su dökerek serinlerken, kimi esnaf da serinlemek için sık sık hortumla iş yerinin önünü suluyor.

“İNSANLAR DIŞARI ÇIKAMIYOR”

Kızıltepe Meydanı’nda dondurma satan Mustafa Demircan, ilçede hissedilen sıcaklığın vakit zaman 50 derece olduğunu belirterek, “İnsanlar dışarıya çıkamıyor” dedi.

Vatandaşlardan Davut Aksel birkaç yıldır ilçede yaşadığını fakat hâlâ sıcaklara alışamadığını, bilhassa bugünlerin çok sıcak geçtiğini belirtti. Aksel, “Bazen nefes almakta zorlanıyoruz. Soğuk, buzlu suları alnımıza, boynumuza koyarak, gölgede oturup serinlemeye çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Nusaybin’de sıcaktan bunalanlar sokak ve meydanlardaki çeşmelerde ellerini ve yüzlerini yıkayarak serinlemeye çalışıyor.

ESNAF ÖĞLEN SAATLERİNDE İŞ YERİNİ KAPATIYOR

Cizre’deki caddeler, sokaklar ve parklar, bunaltıcı sıcak nedeniyle en sakin günlerini yaşıyor.

Sıcaktan korunmak isteyenlerin gündüz meskenlerine çekildiği Cizre’de esnaf da ya iş yerlerinde serin ortamlarda dinleniyor ya da kepenk kapatıp meskeninde vakit geçiriyor.

Vatandaşlardan Metin İri, “12.00-17.00 saatleri ortasında dışarı çıkmıyoruz. Hava serinledikten sonra dışarı çıkıyoruz” diye konuştu.

Mazlum Dayar da hissedilen sıcaklığın daha da yüksek olduğunu anlatarak, “Bundan ötürü hem bizler hem de esnaf sıkıntı bir süreç geçiriyoruz.” sözünü kullandı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde de cadde ve sokaklarda sakinlik gözleniyor. En sıcak günlerin yaşandığı ilçede araç trafiğinde düşüş görülüyor.

UZMANDAN SICAKLARA KARŞI UAYRI

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Nizamettin Toprak, sıcaktan en çok etkilenenlere değinerek, “Bebekler en yüksek risk kümesini oluşturuyor. Zira bebeklerde ısıyı regüle etme düzeneği çok uygun çalışmıyor. Bu nedenle bazen yetişkinler açısından çok sorun olmayan sıcaklık derecesi bebeklerde tehlikeli durumların gelişmesine neden olabilir. Çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar daha yüksek risk altında. 40 derecenin üstündeki sıcaklarda şayet gölgede değil güneş altında kalınıyorsa risk yüksek” dedi.

Özellikle riskli kümelerin güneşe çok maruz kalmaması gerektiğini söyleyen Toprak, güneş ışınlarının tesirli olduğu saatlerde spor yahut ağır iş yapmanın hayati tehlike oluşturabileceğini tabir etti.

Toprak, yüksek sıcaklığın insanlarda bulantı-kusma, depresyon, bahse odaklanamama üzere tesirlerin yanı sıra baş ve kramp gibisi ağrılara neden olabileceğini lisana getirerek, orta yaş üstü insanların bol su içmeleri gerektiğini söyledi. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.