CHP’li Öztrak: ABD Merkez Komutanlığı’nın taziye iletisini kınıyoruz

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen Merkez İdare Şurası (MYK) toplantısına ait açıklamalarda bulundu.

Lozan Barış Antlaşması’nın 99’uncu yıl dönümüne değinen Öztrak, “Cumhuriyet’imize giden yolda, bir öteki kıymetli dönüm noktası ise 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’dır. Lozan Antlaşması, siyasi bağımsızlığımızla birlikte, isimli ve iktisadi bağımsızlığımızı da tüm dünyaya kabul ettiren çok değerli bir zaferdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir. Lozan Antlaşması’nı anlamak ve çocuklarımıza anlatmak bugün en kıymetli misyonlardan biri haline gelmiştir. Genel Liderimiz, cumartesi günü Lozan’ı anmak üzere, Bursa’da Rumeli ve Balkanlardan gelen soydaşlarımızla, mübadiller ve onların çocuklarıyla, torunlarıyla bir ortaya geldi. Bu görkemli buluşmada da TBMM açılır açılmaz, Lozan sulhunun, resmi bayram olarak kabul edilmesine dair bir kanun teklifinin verilmesi talimatını verdi” tabirlerini kullandı.

“ENFLASYONUN DA EKONOMİK KRİZİN DE NESEBİ SAHİHTİR”

Ekonomiye ait değerlendirmeler yapan Öztrak, “Milletin sabır taşı çoktan çatladı. Milletin sabır taşını çatlatanlar, şimdilerde enflasyonu da krizi de kabul etmeye başladılar lakin bu sefer de enflasyonun sorumluluğunu üstlenmeyip sebebi oldukları krizi öksüz, yetim bırakmaya kalkıyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha bu hafta sonu Kayseri’de ‘Enflasyonun sorumlusu, global dalgalanma’ dedi. ‘Bölgesel gerilimler’ dedi. ‘İçimizdeki tamahkarlar’ dedi lakin kendi sorumluluğundan hiç bahsetmedi. Meğer daha birkaç yıl evvel, meydanlarda, ‘Ekonominin sorumlusu benim, ben’ diye bağıran kimdi? Hiç kimse kusura bakmasın. Yaşadığımız enflasyonun da ekonomik krizin de nesebi sahihtir” diye konuştu.

“CHP GENEL LİDERİ’NİN PROJELERİNE SARILIYORLAR”

Öztrak, problemlerin sebebi olanların, sıkıntıların tahlili olamayacağını bildirerek, “Çözüm üretemiyorlar. Kur, faiz, enflasyon şeytan üçgeninden şikayet edip yanlış siyasetleriyle ülkeyi bu üçgene hapsediyorlar. Milletin kaygısına derman olacak takatleri kalmayınca da Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Genel Liderinin projelerine sarılıyorlar. Sayın Genel Liderimiz, daha iktidara gelmeden vaatlerini hayata geçiren bir Genel Lider olarak, dünya siyaset tarihine geçti bile. ‘Emekliye 2 ikramiye’ dedi. Evvel, ‘Olmaz, kaynak yok’ dediler, sonra tıpış tıpış yaptılar. ‘3600 ek gösterge’ dedi. Evvel direndiler, sonra yarım yamalak yaptılar. Genel Liderimiz gençlere, ‘KYK borçlarının faizini ödemeyin, biz gelince bu faizleri sileceğiz’ dedi. Beyefendilerin paçaları tutuştu. Apar topar yaptılar” dedi.

“MÜTTEFİKLERİMİZDEN DAHA İHTİMAMLI OLMALARINI BEKLİYORUZ”

ABD’nin, bir terörist için yayımladığı taziye iletisiyle ilgili değerlendirmesi sorulan Öztrak, “Ülkemizde teröre bulaşmış bir terörist için ABD Merkez Komutanlığı’nın taziye iletisi yayımlamasını kabul etmemiz mümkün değildir, kınıyoruz. Müttefiklerimizden bu bahiste daha ihtimamlı olmalarını bekliyoruz” diye yanıt verdi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.