CHP’den ABD’nin F-16 kuralına reaksiyon: Egemenlik haklarına aleni müdahale

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik -”ABD idaresi son NATO doruğunda de, kongrede de bunu destekleyeceğini açıkladı. Lakin daha Temsilciler Meclisi etabında, Türkiye’ye F-16 satışını kaideye bağladılar. Bu, devletimizin egemenlik haklarına alenen müdahaledir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

CHP Merkez İdare Konseyi (MYK), Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Bu sırada basın toplantısı düzenleyen Sözcü Faik Öztrak, “Uzun bir bayram tatili geçti. Lakin yakıcı sıkıntılar tatil dinlemedi. Yoksul, fukara; ‘Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime’ demeye devam etti. Tam da bayram arifesinde, kredi derecelendirme kuruluşu FITCH, ülkemizin kredi notunu düşürdü. Kredi notumuz çöp düzeyine bir adım daha yaklaştı. Bayram biter bitmez, TÜİK, makyajlı işsizlik sayılarını açıkladı. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı, 310 bin kişi artarak, Mayıs’ta 8 milyon 387 bin şahsa ulaşmış” dedi.

‘ABD’NİN’ YAPTIĞI KABUL EDİLEMEZ’

Öztrak, bayram tatilinde Amerikan Kongresi’nden can sıkıcı haberler geldiğini hatırlatarak, “ABD, Türkiye’yi üretim ortağı olduğu, 5’inci jenerasyon savaş uçağı F-35 projesinden çıkarmıştı. Akabinde ABD idaresinden, ‘Size 4’üncü kuşak F-16 verelim’ teklifi geldi. ABD idaresi son NATO tepesinde de, kongrede de bunu destekleyeceğini açıkladı. Lakin daha Temsilciler Meclisi kademesinde, Türkiye’ye F-16 satışını kurala bağladılar. Bu, devletimizin egemenlik haklarına alenen müdahaledir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

’15 TEMMUZ RANT İÇİN İSTİSMAR EDİLDİ’

Öztrak, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden, 6 yıl geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“O karanlık gecede milletimiz, canını ortaya koyarak, devletini sokaklardan topladı. Tüm şehitlerimize bir sefer daha, Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Hain darbe teşebbüsünü planlayan, darbeye teşebbüs eden, içinde yer alan, milletimize kurşun sıkan kim varsa, elbette en ağır formda cezalandırılmalıdır. Lakin cezaların kişiselliği de yok sayılmamalıdır. 15 Temmuz’dan, ‘tek adam gömleği’ çıkarmak için, hukukun en temel prensipleri yok sayıldı. Ülkemizde adalete ve devlete inanç duygusu büyük yara aldı. 15 Temmuz yalnızca siyasi rant için değil, ekonomik rant sağlamak için de istismar edildi. Kurulan FETÖ borsalarında, zenginler korundu, fakirler hapsedildi. Olağan bir hukuk sisteminde bunlar araştırılır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.