ChatGPT’de büyük açık! Kullanıcılar artık rahatça sohbet edemeyecek

Sürekli yetenekleriyle gündeme gelen OpenAI yapımı ChatGPT, bu sefer de veri ihlali iddialarıyla karşı karşıya kaldı. ChatGPT’nin diğer kullanıcıların E-posta adreslerini açığa çıkarmış olabileceği iddia ediliyor. Üstelik iddialar sadece bununla bitmiyor. Yapay zeka destekli sohbet uygulaması üzerinden diğer kullanıcıların uygulama içindeki sohbet içeriğinin de görüntülenebileceği iddia ediliyor.

Uygulamayı inceleyen bazı kullanıcılar ChatGPT Plus ödeme sayfasının rastgele kullanıcılara ait e-posta adreslerini ifşa edebileceğini söylüyor. Konuyla ilgili söylentileri ciddiye alan OpenAI, araştırmaların yapılmaya başlandığını belirtti.

DİĞER KULLANICILARIN SOHBET GEÇMİŞİNE ULAŞILABİLİYOR MU?

ChatGPT’nin sohbet ekranına giriş yaptığınızda, sol tarafta daha önce ChatGPT ile yapmış olduğunuz sohbetlerin bir listesiyle karşılaşırsınız. Ancak Pazartesi günü uygulamayı kullanan bazı kullanıcılar bu listede kendilerine ait olmayan başka dillerde sohbet konularının da yer aldığını fark etti. Kısa bir süre içerisinde hesapların hacklendiğinden korkan kullanıcılar daha sonra bunun bir güvenlik açığı olduğunu fark etti.

Bazı kullanıcılar bunları ChatGPT’nin kendi kendine sohbet konusu oluşturarak listeye eklediğini düşünse de OpenAI işi şansa bırakmayarak sorunun araştırılması için kısa bir süre içerisinde ChatGPT üzerinde bir kesintiye gitti.

Kullanıcılar bu açığın güvenlik riski oluşturabileceğini savunuyor. Bu durum, eğer yapay zeka uygulaması olan ChatGPT ile gerçekleştirdiğiniz bir sohbet sırasında kişisel verileri girdiyseniz, bunun diğer kullanıcılar tarafından da görüntülenebileceği anlamına geliyor. Teknoloji uzmanları tam da bu noktada yapay zeka uygulamalarıyla ve diğer kaynağı belirsiz uygulamalarla gerçekleştireceğiniz sohbetlerde kişisel bilgilerinizi girmememiz için uyarılarda bulunuyor. 

VERİLER ÜÇÜNCÜ TARAFLARA PAYLAŞILIYOR

Kullanıcılar kısa bir süre sonra listede görülen diğer sohbetlere tıkladıklarında sohbetlerin yüklenmediğini gördüler. Bununla rahat bir nefes alan kullanıcılar, bu tür ihlallerin insanlarda ciddi bir güven sorunu oluşturabileceğini söylüyor.

OpenAI’nin gizlilik politikasına baktığımızda “genel kullanıcı istatistikleri gibi toplu bilgileri üçüncü taraflarla paylaşabileceğini, bu tür toplu bilgileri yayınlayabileceğini veya bu tür toplu bilgileri genel olarak kullanılabilir hale getirebileceğini” belirtiliyor. Kullanıcılar tarafından yapılan yorumlarda, insanların yapay zeka uygulamalarına karşı tedirgin yaklaştığı için teknoloji şirketlerinin güvenlik konularında daha dikkatli davranmaları gerektiği belirtiliyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir