Çekya’da OHAL 30 gün daha uzatıldı

Çekya’da Bakanlar Şurası, 31 Mayıs tarihinde sona erecek olan OHAL’i Ukrayna’dan gelen göç dalgası nedeniyle 30 gün daha uzatma kararı aldı. Çekya ayrıyeten, çıkaracağı yeni yasa ile Rusya ve Belarus vatandaşlarına vize ve oturum müsaadesi vermemeye hazırlanıyor.

Çekya Bakanlar Heyeti, ülkede yürürlükte olan ve 31 Mayıs’ta sonra erecek olan OHAL’i Ukrayna’dan gelen göç dalgası nedeniyle 30 gün daha uzatma kararı aldı. Kararın yürürlüğe girmesi için Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi Lideri Marketa Pekarova Adamova yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisinin hükümetin talebi üzerine 19 Mayıs’ta harika toplanacağını duyurdu.

“OHAL’İN UZATILMASINA MUHTAÇLIK DUYUYORUZ”

Çekya Başbakanı Petr Fiala ise yaptığı açıklamada, Çekya’nın Ukrayna’dan gelen göç dalgası ile bugüne kadar problemsiz başa çıktığını tabir ederek, “Bundan sonra da tıpkı başarıyı sürdürebilmemiz için OHAL’in uzatılmasına muhtaçlık duyuyoruz” dedi.

“DAHA SÜRATLİ UYGULANABİLECEK”

Çekya İçişleri Bakanı Vit Rakusen ise, OHAL kararının vatandaşların günlük yaşantılarını etkilemeyeceğini, tersine mevcut göç dalgası ile ilgili alınacak kararların daha süratli uygulanabileceğini belirtti.

RUSYA VE BELARUS VATANDAŞLARINA VİZE VE OTURUM MÜSAADESİ VERİLMEYECEK

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, göç dalgası nedeniyle OHAL ile muhtaçlık duyulan kanunların belirlenerek yasalaştırılacağı ve bunun haziran ayı sonuna kadar tamamlanacağı duyuruldu.

Bakanlık, temmuz ayından itibaren göç dalgası ile ilgili kararlarda OHAL’e muhtaçlık duyulmayacağını belirterek, yeni çıkarılacak maddelerin en değerlisinin Rusya ve Belarus vatandaşlarına vize ve oturum müsaadesi verilmemesini kapsayan yasa olduğu bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.