Brent petrolün varil fiyatı 93,96 dolar

Dün 95,79 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 94,10 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.31 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,14 azalarak 93,96 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 88,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD’nin ticari ham petrol stoklarında yaşanan beklenenden fazla artış tesirli oldu. ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 2 milyon 400 bin varil artarak 429 milyon 600 bin varile yükseldiğini açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 200 bin varil azalacağı istikametindeydi. Stoklardaki beklenenden fazla artış, talebin düşük seyrettiği algısı oluşturarak fiyatların aşağı taraflı baskıladı.

Ancak Milletlerarası Güç Ajansının (IEA), yüksek doğal gaz fiyatlarının petrol kullanımının artmasıyla dengelendiğine ve global petrol talebinin bu yıl geçen seneye kıyasla günlük bazda 2 milyon varil artmasının beklendiğini duyurması talep tarafındaki kaygıları azaltıyor.

ABD’de demir yolu personellerinin kontrat görüşmelerinde mutabakat çıkmaması sonrası personel grevlerinin gündeme gelmesi ise arz kaygılarını destekleyerek fiyatların aşağı istikametli hareketini kısıtlıyor.

Demir yolu personellerinin 16 Eylül Cuma günü greve gitmeye hazırlandığı ABD’de ülkenin en büyük demir yolu işletmecisi Amtrak, yarından itibaren uzun ara seferlerinin birçoklarını iptal etti.

Öte yandan, global piyasalarda enflasyon, resesyon ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta faiz artırımına gidebileceğine yönelik beklentiler de fiyatları baskılamayı sürdürüyor.

Brent petrolde teknik olarak 94,24 ile 94,45 dolar aralığının direnç, 93,83 ile 93,63 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.