BM: Suriyeliler uçuruma sürükleniyor

2021 yılının ikinci yarısında Suriye’deki insani duruma dair Komisyon raporunda, iç savaş öncesi ülkede yaşayan nüfusun yarısından fazlasının yerinden edildiği ve bu nüfusun yüzde 90’ının yoksulluk içinde olduğu belirtildi.

An itibarıyla Suriye’de 12 milyon kişinin gıda güvensizliğiyle karşı kaşıya olduğu ve 14,6 milyon kişinin insani yardıma muhtaç bulunduğu bilgisi verildi.

Ukrayna’daki savaş Suriye’deki yoksulluğu tetikleyecek

Suriye’nin son yılların en çetin kuraklığıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekilerek “Ülkede enflasyon bu yılın başından itibaren yüzde 140’a yaklaşmış olup temel ürünlerin fiyatları dahi hızlıca yükseldi” denildi.

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşın da Suriye’deki yoksulluğu derinden etkileyeceği uyarısı yapıldı.

‘Esed’e uygulanan yaptırımları gözden geçirin’

Raporda Komisyon, Esed rejimine yönelik mevcut yaptırımların, ülkedeki insani durumu daha kötüye götürebileceği ve Suriye’ye insani yardımları engelleyebileceği uyarısında bulunarak yaptırımların gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.

Raporda ayrıca İdlib ve Halep’in kuzeybatısında Esed rejimi güçlerinin sivil yerleşim bölgelerine saldırılarını artırdığına dikkat çekilerek “Siviller, Rusya’nın sabit kanatlı jetleri başta olmak üzere hassas güdümlü özel silahlar ve hava saldırılarıyla hedef alınmaktadır” açıklaması yapıldı.

YPG/PKK’nın sivillere zarar veriyor

Suriye Demokratik Güçleri adı altında faaliyet gösteren terör örgütü YPG/PKK’nın, Halep’in kuzeyindeki Rasulayn ile Tel Abyad’a yönelik saldırılarının sivillere zarar vermeyi sürdürdüğü, son saldırılarda en az 13 sivilin yaşamını yitirdiği ve 91 sivilin yaralandığı kaydedildi.

Suriye’deki savaş suçları ve sivil zayiatın araştırılmasında başarılı olunamadığı kaydedilerek tüm taraflara “güvenilir, bağımsız ve tarafsız inceleme” çağrısında bulunuldu.

YPG/PKK’nın işgalindeki Hol ve Roj kamplarındaki esirlerin ülkelerine iade edilmesi sürecinin yavaş ilerlediği söylenerek, “40 bini çocuk 60 bine yakın esir, hukuksuz bir şekilde kamplarda tutulmaktadır. Kaba, gayri insani ve aşağılayıcı muamelelere tabi tutulan esirler, sakatlanma, öldürülme veya kaçırılma riski altındadır” ifadeleri kullanıldı.

Raporda ayrıca YPG/PKK’nın geçen yıl Hol Kampı’nda 90’dan fazla kişiyi öldürdüğü, 40 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettiği bilgisi verildi.

Halk yeni bir uçurumun kıyısında: açlık ve yoksulluk

Raporda, Suriye halkının ekonomik sorunlar ve ülkede artan çatışmalar sonucu “yeni bir uçuruma sürüklendiği” uyarısı yapıldı.

Komisyon Başkanı Paulo Pinherio, ülkede bazı tarafların aktif çatışmaları bırakmasına rağmen Suriye’de sivillere yönelik şiddetin sürdüğünü vurguladı. Pinherio, “Ülke nüfusu, özellikle yerinden edilen siviller, dehşet bir yoksulluğa katlanmaktadır. Savaşan grupların arasında kalan Suriye halkı, uçurumlara sürüklenmektedir” diye konuştu.

BM: 1 milyon 735 bin 68 kişi Ukrayna’yı terk etti

 

BM: 1,5 milyonu aşkın kişi Ukrayna’dan ayrıldı

 

Washington’da Suriye zirvesi

 

İsrail’den Suriye’ye füze saldırısı

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.