Bakan Çavuşoğlu: Blinken’la epeyce olumlu bir görüşme gerçekleşti

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Stratejik Düzenek kapsamında “çok pozitif” bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

İkili ilgilerle ilgili bahisleri ele aldık. Ticaret hacmimizin 100 milyar dolar maksat için atmamız gereken adımlar, kimi ek gümrük vergilerin, kısıtlamaların kaldırılması üzere.

“F-16’LAR İÇİN KONGRE’DE OLUMLU GÖRÜŞLER VAR”

Savunma sanayi eserlerinin Türkiye’ye verilmesi, F-16 konusunu gündeme getirdik. F-16’lar için Kongre’de olumlu görüşler var.

Ukrayna’daki durum, Ermenistan’la olağanlaşma, Suriye, Libya ve bölgesel mevzuları da ele aldık. Ukrayna’da devam eden savaşın bir an evvel sonlandırılması gerektiğini lisana getirdik.

NATO’YA MÜRACAATLAR

Blinken’la görüşmemizde NATO’ya müracaatları ele aldık. Aday ülkelerin teröre takviye vermesi kabul edilemez. Verecekleri garantilerden emin olmak istiyoruz.

Blinken, “Türkiye’nin telaşları karşılanmalı” dedi.

Türkiye’nin güvenlik tasaları kelamla değil uygulamada giderilmeli. Verecekleri garantilerden emin olmak istiyoruz.

Türkiye ile işbirliğinin kıymeti anlaşılmış oldu.

HALKBANK DAVASI

Bize nazaran büsbütün siyasi motifli dava Halkbank davasını gündeme getirdik. ABD’nin Suriye’nin doğusunda YPG ve PKK’ya verdiği takviyeden duyduğumuz rahatsızlığı, sonlandırılması gerektiğini gündeme getirdik.

Blinken’la hayli olumlu bir görüşme gerçekleşti. Başkanlar seviyesinde de görüşmeler olabilir. ABD ile sıkıntılarımızı çözmek üzere konuşuyoruz.

MİÇOTAKİS’İN ABD’DEKİ AÇIKLAMALARI

Kimin nerede alkışlandığının bizim için hiç ehemmiyeti yok.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.