Ayşe Şasa’dan Mustafa Asım Köksal’a : Yakın geçmiş çocuklar için yazılıyor

Yaşantılarıyla hepimize örnek olan yakın geçmişteki münevverlerimiz, “Geleceğe Mektup” serisiyle çocuklarla buluşuyor. Mecaz Çocuk’tan çıkan serinin 3. kitabı da raflardaki yerini aldı. Serideki birinci kitap Vildan Sert’in yazdığı “Medine’nin Gülü Ayşe Hümeyra Ökten”, ikinci kitap Dilara Ayşe Akdeniz’in kaleme aldığı “Çiçek Açan Mevsim Ayşe Şasa”ydı. Seriye son katılan isim ise Elif Erdemir imzasıyla “Kalem Dostu Mustafa Âsım Köksal” oldu. En uygun muharrirleri en yeterli çizerlerle buluşturma amacı olan yayınevi, seriye önclekile 10 eser amacıyla başlamış. Şimdilik üç sayı çıktı lakin dördüncüsü de yolda. Yunus Meşe’nin yazdığı Fethi Gemuhluoğlu’nun hayatı önümüzdeki ay raflarda olması planlanıyor. Akabinde Uzman İz ve Ali Ulvi Kurucu’nun kıssaları çocuklarla buluşacak.

BİR EKSİKLİKTİ

Yediden yetmişe herkesin bilmesi gereken isimleri ele aldıklarını söyleyen projenin direktörü Merve Çakır, bu projeye başlama sebeplerini şu sözlerle anlatıyor: “Yetmiş yaşındakiler tahminen bu isimleri tanıyor, fakat yedi yaşındakiler şimdi bilmiyor. Uzak geçmişimizdeki kıymetli insanlara bir halde ulaşılıyor, haklarında yazılmış çizilmiş eserler az da olsa var. Ancak yakın geçmişimizde yaşayanlara, tahminen de çok yakınımızda olduğu için, odaklanılmıyor. Yapılmamış bir şeydi, bir eksiklikti, o sebeple yakın geçmişe odaklanmak istedik” diyor.

İLK KİTABINI YAYINLAYAN DA VAR

Yazarları büyük bir titizlikle belirlediklerini söyleyen Çakır, “Daha evvel çocuk edebiyatıyla alakalı olduğunu bildiğimiz isimlerle de görüşüyoruz, yazıya meraklı olduğunu bildiğimiz isimler de oluyor. Belirlediğimiz isim üzerine bir kitap okumalarını, okudukları kitaptan anlatmak istedikleri kısımları seçmelerini ve deneme metni yazmalarını rica ediyoruz. Deneme metni yayın şurasından geçerse, devam etmesini istiyoruz” diyerek yazım sürecini anlatıyor. Her ay devam edecek bu seri, bir yandan geçmişle gelecek ortasında köprü kurarken, öbür yandan çocuklarımızın yollarını aydınlatıyor. Sekiz yaş ve üzeri için hedeflenen kitaplar edebi anlatım lisanı ve sürprizli kurgusuyla çocukların gönlünü çalmaya aday.

ŞİŞEDEKİ NOTUNU BULDUM

Ayşe Şasa’nın hayatını çocuklara aktarmak bir epey sıkıntı. Şasa’yı anlatan kitapta Ayşe ismindeki öğrenci ödev gereği adaşı olan bir büyüğünü araştırması gerekiyor. Ayşe Şasa’nın kitabından etkilenip, onun üzere sinema çekerek sunum gününde arkadaşlarına izletiyor. Kitabın sonunda ise Küçük Ayşe, adaşına bir not yazıp tıpkı onun üzere denize bırakıyor: “Şişedeki notunu buldum sevgili adaşım, ben de senin kadar uzun bir Ayşe’yim ve asla yalnız değilsin…”
Herkesin tabip ablası Ayşe Hümeyra Ökten’i de bir kuşa anlattırıyor müellif. Onun en yakın arkadaşı ve onun hayatını gözlemleyen Babil Kuş, ilkokuldan tıbbiyeye, yardımseverliğinden Kutsal topraklara olan aşkına kadar sıradışı kıssasını anlatıyor. “Bir gün yaptığım güzellikleri niye yaptığımı unutmaktan korkuyorum, Babil kuşum” diye keder yanıyor mesela kuş arkadaşına.
Serinin son kitabı Mustafa Âsım Köksal’ın memleketinde yapılan bir kalem, babası tarafından annesine armağan ediliyor. Annesi de Küçük Mustafa okula başlayacağı vakit kalemi ona ikram ediyor. Bu kalem Mustafa Âsım’ın daima yanında oluyor ve biz kalemin ağzından onun hayatını öğreniyoruz. İslam Tarihi serisinin yazılış kıssası de tekrar kalemin ağzından anlatılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.