Ankara’da otobüs ve minibüs sürücülerinden artırım talebi

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Lideri Kurtuluş Kara, Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Lideri Ercan Soydaş, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Lideri Murat Yılmazer ile Ankara’nın merkez ve etraf ilçelerinde hizmet veren bir küme özel halk otobüsü ve minibüs sürücüsü, Başşehir İlçeler Terminali önünde basın açıklaması yaptı.

Kara, burada yaptığı konuşmada, hem işçi masraflarının hem de sigorta, akaryakıt, lastik üzere eserlerin fiyatlarının artışından ötürü araç çalıştıramaz duruma geldiklerini sav etti.

Bir yolcunun fiyatının 6,50 lira olduğunu belirten Kara, “Ankara’nın en hoş çizgilerinde 1000 yolcu taşıyoruz, mazot parasını kurtarmıyor. Pandemi öncesi 700 yolcu taşıyorduk, âlâ makus kendini götürüyordu.” dedi.

Kara, bu duruma dayanabilecek güçleri kalmadığını söyleyerek, “Buradan Sayın Mansur Liderime, Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine, küme başkanvekillerimize sesleniyorum, en kısa vakitte Ulaşım Uyum Merkezi’nin (UKOME) toplanmasını, hemen artırım verilmesini istiyoruz.” dedi.

EGO’nun açıklamasında, maliyetlerdeki artış yansıtıldığı takdirde, tam bilet fiyatının yaklaşık 18 lira olacağının aktarıldığına işaret eden Kara, “Biz 18 lira istemiyoruz, 13 yahut 12 lira olmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“Emeğimizin karşılığını istiyoruz”

Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Lideri Ercan Soydaş ise mecburen artırım talep etmek durumunda kaldıklarını lisana getirerek, “Bu kesimden geçimini sağlayan esnafı düşünmek lazım. Kamuoyunun, bu artırım talebimize reaksiyon göstereceğini biliyoruz. Onlardan anlayışlı olmalarını ve empati yapmalarını bekliyoruz. Ulaşım, epey insanın geçim kaynağı, biz bu işten geçimimizi sağlıyoruz. Nasıl memur, personel, çalışan enflasyon oranına nazaran artırım talep ediyorsa biz de emeğimizin karşılığını istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Lideri Murat Yılmazer da maliyetlerdeki artışa dikkati çekerek, huzur ve refah içinde yaşayabilmeleri için artırım yapılması gerektiğini savundu.

Daha sonra konuşan kimi otobüs ve minibüs esnafı da araçlarının masraflarını karşılamakta zorlandıklarını söyledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.