Alevilere artık de dergâh yasağı: Çorum’da bir türbe müftülüğe mescit olarak verildi

Çorum’un Osmancık ilçesinde Koyunbaba olarak bilinen, Alevi yol başkanı Seyit Ali Sultan’ın türbesi evvel İsmail Ağa cemaatine sonra müftülüğe mescit olarak verildi. Aleviler cem yapmak için kendi dergâhlarına giremez oldu.

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Lideri Muharrem Erkan, devletin alevilerin dergâhlarını cami ya da mescide çevirdiğini söyledi. Erkân, “Bu uygulama Aleviliği gözesinden kurutmak, yok etmek, asimile etmek için yapılmaktadır. Aleviler olarak kendi dergâhımıza giremiyoruz. Alevi dergâhlarını, Alevi yol liderlerinin türbelerini cami yaptılar, minare diktiler. Bu durum sistematik bir asimilasyon siyasetinin sonucudur” diye konuştu.

“5 YILDIR KARAR BEKLİYORUZ”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Lideri ve Dede Nurettin Aksoy 2013’ten beri dergâhın gerçek sahibi Alevilere verilmesi için çaba ettiklerini belirtti. Aksoy “Dergâhımız mescit olarak kullanılıyor ve bize kapalı. Davayı üst mahkemeye taşıdık ve beş yıldır karar bekliyoruz. Dört yıldır cemlerimizi dergâhın bahçesinde yapıyoruz ve bizim için çok güç oluyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.