Abramovich’in uçağı Tel Aviv’de ortaya çıktı

Rusya Devlet Başkanı Putin’e olan yakınlığından dolayı yaptırım listesine alınan Rus iş adamı Abramovich’in uçağı Tel Aviv’de olduğu ortaya çıktı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberinde, Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi Rus asıllı iş adamı Abramovich’in uçağının 13 Mart Pazar günü Tel Aviv ‘deki Ben Gurion Havalimanı’na iniş yaptığı ve bugün Moskova’ya hareket edeceği belirtildi.

Haberde, Abramovich’in uçakta bulunup bulunmadığının ise teyit edilmediği aktarıldı.

İSRAİL ENDİŞELİ

Avrupa ve ABD’nin yaptırımlarından kaçan Rus asıllı Yahudi iş adamlarının İsrail’e yönlenebileceği Tel Aviv yönetimini endişelendiriyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Avrupa turunda yaptığı açıklamasında, “İsrail’in, ABD ve diğer Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları atlatmanın rotası olmayacağını” vurgulamış, hükümetin farklı bakanlık ve kurumlarıyla bu konuda iş birliği yaptığını açıklamıştı.

İngiltere hükümeti, Rusya’nın Ukrayna saldırısının ardından sahibi olduğu Chelsea takımını satmaya karar veren Abramovich’in varlıklarının dondurulduğunu, İngiltere’deki bireyler ve işletmelerle işlemlerinin yasaklandığını, kendisine seyahat yasağı ile ulaşım yaptırımlarının uygulandığını duyurmuştu.

Bu adımın ardından, Chelsea’nin satışının durdurulduğu belirtilmişti.

Rusya’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra büyük servet elde eden iş adamları “oligark” olarak isimlendiriliyor. Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmesinin ardından Moskova yönetiminden kendisini uzaklaştırmak isteyen bazı Yahudi “oligarklar” İsrail vatandaşlığı almıştı.

Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya yönelik yaptırımların ardından İngiliz futbol kulübü Chelsea’yi satacağını açıklayan Roman Abramovich de 2018’de İsrail vatandaşlığı almıştı.

Abramovich’in mal varlıkları donduruldu

 

Abramovich Chelsea’nin satışı için Türkiye’de!

 

Abramovich İngiltere’deki malvarlıklarını satmaya başladı! Chelsea’yi kim alıyor

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.