ABD’den Türkiye’deki vize müracaatlarıyla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD ve kimi Batılı ülkelerin, Türkiye’deki birçok vize müracaat sahibinin randevularının bekleme mühletini çok uzun tutmasında “kasıt gördüklerini” belirterek, bu mevzularda gerekli ikazların yapılacağını belirtmesine ait ABD Dışişleri Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 salgınının tüm dünyada ABD vize süreçleri konusunda gecikmelere yol açtığını lisana getiren yetkili, Türkiye’de de başka ülkeler ile eşit seviyede vize müddetlerini bir an evvel azaltmak için çalıştıklarını kaydetti.

Yetkili, “ABD, Türkiye’den ziyaretçileri memnuniyetle karşılıyor ve Türk ziyaretçilerin sayısının her yıl artmasını görmekten memnunluk duyuyoruz. Artan vize taleplerini karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz.” tabirini kullandı.

ANKARA’DAKİ ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ EYLÜLDEN SONRA VİZE RANDEVULARINI KABUL EDECEK

Vize süreçlerinde bekleme müddetlerinin tüm dünyada azaltılması ismine 2021’den bu yana çalışma yürüttüklerine işaret eden yetkili, kimi vize kategorilerinde mülakat gerekliliğini kaldırdıklarını da söyledi.

Yetkili, “Ankara’da eylül başında yeni büyükelçilik binamızın açılmasıyla, başkentte de rutin göçmen olmayan vize randevularını sürdüreceğiz. Müracaat yapan bireyler, internet sitemizdeki vize bekleme müddetlerini takip etmelidir, kapasitemizi artırdıkça bu müddetleri güncelliyoruz. Vize randevusu olan şahıslar, daha yakın bir tarihte boşluk varsa randevularını öne çekebilir.” dedi.

Çavuşoğlu’nun bu mevzudaki açıklamalarına da değinen yetkili, şunları kaydetti:

“Bu bahsin, ikili bağlantılarımızda rahatsız edici bir şey olmasını dilek etmeyiz. Bakan Çavuşoğlu’nun bu bahsin Türkiye için bir hayal kırıklığı olduğuna ait telaşlarını kabul ediyoruz. Türkiye’deki misyonumuz gecikmeleri azaltmak için var gücüyle çalışıyor. Ankara’daki yeni binamızın vize süreçlerine ait kapasitemizi artıracak olmasından mutluyuz. Türkiye’den ABD’ye yönelik vize taleplerini karşılamak için yenilikçi yollar aramayı sürdüreceğiz.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 23 Ağustos’ta Haber Global’de katıldığı programda, gündeme ait değerlendirmelerde bulunmuştu.

Türk vatandaşlarına ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden vize almalarının zorlaştırıldığına ait soruya Çavuşoğlu, “Maalesef ABD ve kimi Batı ülkeleri, AB ve AB üyesi olmayan Batı ülkeleri vatandaşlarımıza randevu mühletini 1 yıl sonraya, 6 ay, 7 ay, 8 ay sonraya veriyorlar. Birebir halde ret oranını da yükselttiler. Artık bu, planlı ve kasıtlı.” karşılığını vermişti.

Çavuşoğlu, kelam konusu ülkelerin büyükelçiliklerinin lokal çalışanı artırabileceğini ya da çalıştıkları vize şirketlerinden destek işçi alabileceklerini belirterek “İsteseler çok rahat çözerler. Burada kasıt var. Katiyen kasıt var. Biz bunu görüyoruz ve eylülün başında arkadaşlarımız, bakan yardımcılarımız çağıracaklar, esasen kimileriyle da görüştüler ABD’li ve başkalarıyla. Yani bu çok kolay çözülecek bir husus.” demişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.