ABD’den Rus elitlerine yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya “vahşi ve yasadışı işgalini” destekleye Kremlin elitlerinin, liderlerinin, oligarklarının ve bunların aile üyelerinin yaptırım listesine alındığını duyurdu.

Yaptırım listesine eklenen isimler arasında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un 3 yakın aile üyesinin yer aldığı belirtilen açıklamada, Peskov’u aile üyelerinin “Peskov’un memur maaşıyla uyuşmayan ve muhtemelen Peskov’un Putin’le olan bağlantılarının haksız kazanılmış serveti üzerine inşa edilmiş lüks yaşam tarzı yaşadığı” aktarıldı. 

Açıklamada, Rus iş insanı Viktor Vekselberg ile yaptırım uygulanan VTB Bank’ın 10 kişiden oluşan yönetim kurulunun da yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada, Rusya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Vyacheslav Victorovich Volodin dahil olmak üzere Rusya Devlet Duması’nın 12 üyesine de yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Sanal para kullanımına karşı rehber yayımlandı 

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, G7 liderlerinin açıklamasıyla uyumlu olarak Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan kaçmak için sanal para birimi kullanma girişimlerine karşı korunmak için rehber yayımladı.

Ayrıca Hazine Bakanlığından yapılan bir başka açıklamada, Kuzey Kore’nin kitle imha silahları ve balistik füze programlarını geliştirmeye devam etmesini destekleyen Rusya’dan iki kişi ve 3 kuruluşa da yaptırım uygulandığını duyurdu.

Açıklamada, Kuzey Kore’nin en son 4 Mart’ta olmak üzere yıl başından bu yana 11 balistik füze fırlattığı belirtildi.

Youtube, Rus devleti destekli kanalları engelliyor

 

ABD’den Rusya açıklaması: Nükleer konuşlanmasında değişiklik yok

 

ABD lüks malların Rusya ve Belarus’a ihracatını kısıtladı

 

Kanada 32 Rus firmasıyla ticareti yasakladı

 

AB’den Rusya’ya dördüncü yaptırım paketi

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.