ABD, Yunanistan’ın Türk F-16’larına S-300 ile kilit atmasına karşı sessiz

Yunanistan, provokatif tacizlerinin düzeyini NATO misyonu icra eden Türk F-16’larına Girit açıklarında S-300 hava savunma sistemleri ile kilit atmakla bir üst noktaya taşıdı, lakin Pentagon bu aksiyonlara yönelik soruları cevapsız bırakıyor.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, AA muhabirinin “Yunan S-300’leri NATO misyonu icra eden Türk F-16’larına kilit attı, bu sizce kabul edilebilir bir davranış mı?” sorusuna “Bu mevzuda söyleyebileceğim bir şey yok.” karşılığını verdi.

Muhabirin, “ABD de NATO vazifesi kapsamında birçok yabancı ülkenin hava alanında uçuyor. ABD’ye bu türlü bir vazife sırasında bu cins bir şey yapılırsa bu sizin için kabul edilebilir bir durum olur mu?” sorusuna Ryder, “(ABD Savunma Bakanı Lloyd) Austin geçmişte hem Türk hem de Yunan mevkidaşıyla konuştu ve Ege’deki tansiyonları yapan bir diyalogla düşürme gayretlerinin devam etmesi gerektiği davetinde bulundu.” tabirlerini kullandı.

Sözcü, sorulara direkt karşılık vermekten kaçınırken, Pentagon bu mevzuyu salt askeri bir sıkıntıdan çok diplomatik bir sorun olarak görüyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.