20 Lirayı Görmesin Diye Çabalanan Dolar Seçime Kadar Dayanacak mı? Dolarda Seçim Öncesi Sonrası Hesapları

Herkesin gözü seçim öncesi dolarda olurken, kurlar üzerindeki baskının gelecek hafta seçimlerin bitmesiyle ‘kim kazanırsa kazansın’ kalması bekleniyor. 15 Mayıs pazartesi günü için piyasalarda belirsizlik sürerken, dolardaki yükseliş, enflasyona etkisi, vatandaşın döviz talebini etkilemesi ve ekonomik algısında en önemli etkenlerden oluyor. TL’nin değerinin ihracat etkisi, fiyatlamalar gibi birçok alanda da belirsizliğin bitmesi beklenirken, uzmanlar ne olacağını hesaplamaya çalışıyor. Piyasalarda en önemli gösterge her zaman ‘öngörü’ olduğundan, bu ortamda ‘önünü göremeyenlere’ son bir hafta ve gelecek hafta beklentiler neler? Gelin birlikte bakalım.

Türkiye son yılların en gergin seçimine hazırlanıyor. 14 Mayıs pazar günü oylar kullanılacak ve akşam saatlerinde her şey belirlenmiş ancak bilinmiyor olacak.

Birçok insanın hayatının en uzun gecesini yaşarken, bunu uzun zamandır piyasaları ve ekonomiyi takip edenler zaten yaşadığından şimdiden hesap yapmak daha önemli oluyor. Son yıllarda enflasyonla ezilen vatandaşları da çok ilgilendiren dolar/TL hesaplamalarında uzmanlar matematik değil siyasete giriş bilgilerini kullanmak zorunda kalıyor.

4 cumhurbaşkanı adayı olurken, 2 muhtemel seçenek bulunuyor. Bu seçeneklere göre, ekonomi politikaları ve dolar tahminleri nasıl bir tablo çiziyor?

Ekonomim’de Alaattin Aktaş, ’15 Mayıs’ta dövizin gazını kim nasıl alabilir ya da alabilen çıkar mı?’ başlıklı yazısında, Cumhur ve Millet İttifaklarının politikalarına değiniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolar/TL’deki yükselişin tetiklendiği faiz indirimleriyle ilgili ‘düşük faiz politikasının devam edeceğini’ söylemesini hatırlatırken, politikaların sürdürülebilir olmadığını belirtiyor. 

Aktaş ekliyor: “Bunca zaman ‘Faiz sebep enflasyon sonuç’ denildikten sonra bunun tersi yapılır mı” diye sormayın! “Bugünkü koşullar bunu gerektiriyor” denilir ve pekala yapılır!’

Millet İttifakı’nın döviz kuru yönünde temel politikalarının belirli olduğu bilinirken, söylemler de net oluyor: “Başta para politikası olmak üzere temel politikalarda fabrika ayarlarına dönmek.”

Aktaş, dolarda şöyle çiziyor: ‘Cumhur İttifakı’nın kazanacağı bir seçimde dövizin hızla yukarı gitme olasılığı güçlü. Seçimi Millet İttifakı’nın kazanması halinde hızlı bir geri dönüş olmasa bile en azından dövizdeki baskının hafifleyeceği ve öyle hızlı bir artış yaşanmayacağı beklentisi hakim.’

Tüm sonuçlar ve ihtimaller dahilinde doları tutmanın ‘kısa vadede mümkün olmadığı’ bilinirken,  Cumhur İttifakı’nın hamleleri zaten mevcutta yaşanırken, Millet İttifakı hamlelerine ise ‘temkinli’ yaklaşım bekleniyor. 

Son olarak spekülatif hamlelere de dikkat çekilirken, 20 Aralık 2021’deki gibi oynaklıkta zarar görmemek konusunda özellikle küçük yatırımcı uyarılıyor.

Arista Invest Fon Yöneticisi Serhan Gök, katıldığı Youtube yayınında Türkiye’nin ekonomik gerçeklerine değinerek, yaz mevsiminde enerji ithalatının azalmasıyla döviz ihtiyacındaki düşüşe ve turizm gelirlerindeki artışla döviz girişine değinerek piyasalardaki 30-35 söylemlerinin yakın dönem için gerçek olmadığına ancak 25 seviyelerinin muhtemele olduğunu belirtiyor.

Kaynak: 35 TL Konuşuluyor Ancak Dolar İçin En Sağlıklı Seviye…

Ekonomist Murat Kubilay da Youtube’da Mesele Ekonomi ile yaptıkları dolar beklenti anketinin sonuçlarını analiz ederek yüzde 45 olan resmi kurda 20 TL’nin seçim öncesi görülmeyeceği seçeneğine değiniyor.

Kubilay, TCMB kurunun 20 TL’yi göremeyeceği ancak Kapalıçarşı’da 20-22 arasında bu haftanın geçeceği beklentisine yakın görüş bildirirken, yine de son günlerde rezervlerin durumuyla 20 TL’nin görülebileceğini belirtiyor. Ancak 15 Mayıs itibarıyla ortaya çıkacak tablonun net olmaması halinde görünümün çok değişeceğine de değiniyor.

Deneyimli iktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, olası iktidar değişikliği için Millet İttifakı’na uyarıda bulunuyor.

Boratav, Cumhuriyet’te KKM üzerinden yaptığı değerlendirmede, en büyük tehlikenin ‘dövizde ani bir patlama’ olduğunu belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. Ceyhun Elgin, para piyasalarının vadesinin seçim olduğunu belirtirken, seçimlerde ikinci tur ihtimalinin “ekonomide en kötü senaryo olduğunu” savundu.

Prof. Elgin, Sözcü’de iki farklı senaryodan bahsederken, iktidar değişiminde rasyonel politikalara geçilmesi ile yurt dışından gelecek sermayenin miktarının artabileceği ve bunun da ‘nefes alma alanı yaratacağını’ söyledi.

Millet İttifakı’nı genişleyici maliye politikasına yönelik uyarırken, faiz artışının yaratabileceği durgunluğa da dikkat çekti. 

Elgin, mevcut iktidarın seçimi kazanması halinde, ‘tam sermaye kontrolüne geçmek zorunda kalabileceğine’ değindi.

Sizce 15 Mayıs sabahı dolar/TL ne olur? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir